Csorba Kinga: Bibliai és pszichológiai háttér a lelkigondozásban

(Szakdolgozat, készült a SOLA SCRIPTURA Teológiai Főiskola
'Biblia-alapú lelkigondozás' szakirányú továbbképzésén, 2011-ben, konzulens Bahorecz Ilona)


Tartalom

Előszó
Bevezetés
Szupervíziós tanulmányaim kétségei
Lélek-értelmezések
Gondolatok a pasztorálpszichológiáról
A valláspszichólógiai közelítés
Betegség és szenvedés
Keresztény lelkigondozói szolgálat
Tapasztalatok és tanulságok
Befejezés
Szakirodalmi hivatkozások jegyzéke


(…)

 

BEVEZETÉS

 

Szakdolgozatom célkitűzése, hogy hitem, tapasztalataim és meggyőződésem alapján rátekintsek a lelki jelenségek és betegségek eredetére, kezelésére, milyenségére. Mindezt annak tükrében szeretném tenni, hogy eddigi iskolai tanulmányaim során szert tettem bizonyos pszichológiai, pedagógiai, szociológiai ismeretekre is. S egyben - mint ez a szakdolgozatból ki fog tűnni - másfél évtizedes szellemi útkeresésem alatt már többször szembesültem ilyen vagy hasonló kérdésekkel.

Az Istenhez való eljutás döntő változást hozott gondolkodásomban, de nem egyszerre, hanem fokozatosan alakította át azt. Hitelveimet a Keresztény Advent Közösségben találtam meg. Így hiszem azt, hogy a világot az Isten teremtette és hogy mindez nagyon jónak lett teremtve. Hiszem, hogy az ember bűnbe esett és egyedüli kiút ebből az előre elkészített kegyelem Jézus Krisztusban. Hiszem a Biblia tanítását, miszerint Jézus Krisztus második eljövetelét várjuk, aki ítélni fog, s ha érdemesek leszünk rá, akkor elnyerjük az örök életet a mennyben, s majd az újjáteremtett földön.

Mivel születésem óta látássérült vagyok, így nagyon nehezen haladok olvasmányaimmal. Éppen ezért legfőképpen annyit tudok leírni és arról tudok bizonyságot tenni, amit már megtapasztaltam.  E dolgozat megírása nagy felelősséget rótt rám, mert tartalmilag nem mindegy, mit írok le, és nem szeretnék kusza gondolatmeneteket produkálni. Életem utóbbi szakaszában nagy érdeklődéssel fordultam a Jelenések Könyve felé.  Eddigi tanulmányaimat vetem össze Jézus Krisztus szavaival, amelyet a ma élő emberekhez intéz ebben a könyvben. Érdeklődve hallgatom szavait és figyelem a világ eseményeit, s ez vitt el afelé is, hogy jelentkezzek a lelkigondozói képzésre. Hiszem, hogy a ma emberének összes lelki problémája a bűnesetre vezethető vissza, de egyre jobban érdekel a kimenekedés lehetősége. Eddigi tapasztalataim alapján lényeges különbségeket látok a pszichológia tudományát művelő ember és a Bibliát forgató ember között. Nagy elővigyázatosságra int mindenkit az Írás.

Először arról szeretnék írni, milyen előzményekkel jelentkeztem, milyen beállítottságú emberként kerültem a lelkigondozói képzésre. Ahogy most visszagondolok főiskolás éveimre, akkoriban két erős szellemi hatás ért. Az egyik befolyás tanulmányaim során ért el. Szociálpedagógia szakon végeztem, és sok pszichológiai kérdéssel foglalkoztunk. Lehet a látásommal is összefügg az, hogy engem régóta érdekelnek a belső lelki történések. Talán nem túlzok, ha azt mondom, van bennem empátia. Sajnos nem tudtam közel sem annyit olvasni erről, amennyit szerettem volna. De később is mindig megtaláltak az ilyen problémák, munkahelyen, baráti körben. Ez egy olyan dolog, amivel szívesen foglalkozom. Tanultam szupervíziót is főiskola után az IBS-ben.

A másik hatás barátnőmtől jött, aki családján keresztül kötődik a Keresztény Advent Közösséghez. Általa egy új lelkületet ismertem meg. A kollégiumban Bibliát olvastunk, együtt imádkoztunk, elkezdtem én is gyülekezetbe és olvasótáborokba járni. A szüleim akkoriban váltak és nekem sokat jelentett az a lelki kötődés, amit Isten és a közösség felé éreztem. Akkoriban még nem gondolkodtam azon, hogy amit a főiskolán illetve a gyülekezetben hallok, vajon milyen viszonyban vannak egymással. Ez a kétféle hatás egymás mellett futott. Aztán Pestre visszakerülve elkezdtem dolgozni a Vadaskertben, az Országos Pszichiátriai Intézetnél és próbáltam támaszkodni elsősorban arra, amit pszichológiából tanultam. Aztán egy megváltozott munkaképességű emberekkel foglalkozó intézményhez kerültem, és itt is hasonlóak voltak a feladatok. A hitbeli kötődésem sajnos gyengült, mert időnként túl sokirányú volt a nyomás. De ha tehettem, bejártam a Sola Scriptura Teológiai Főiskola előadásira és mentem a közeli református ificsoportba, s olvastam a Bibliát.

Az egész dolgozat itt olvasható:
http://csk.blogter.hu/483240/biblia_pszichologia_lelkigondozas_i
http://csk.blogter.hu/483242/biblia_pszichologia_lelkigondozas_ii

Címkék: ...